۶ اشتباه رایج در زمان شستن مبل

اشتباه رایج در زمان شستن مبل

آسیب به مبلمان با چند اشتباه رایج

شستشوی مبلمان در منزل کاری نسبتا دشوار است و برای انجام صحیح آن نیازمند لوازم و دانش کافی برای شستشو هستیم. عدم اطلاع از نحوه صحیح شستشو می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی نظیر بروز پوسیدگی، رشد باکتری ها و قلرچ ها و ایجاد بوی نامطبوع شود. بنابراین بممکن است به سادگی و فقط با انجام چند اشتباه رایج در زمان شستن مبل عمر مفید آنها را کاهش دهید. در صورتیکه از نحوه شستشوی صحیح مبلمان آگاهی کافی ندارید و یا لوازم و وسایل کافی در اختیار شما نیست بعتر است از یک خدمات مبلشویی معتبر در محل زندگی خود کمک بگیرید.

اشتباهات رایج در زمان شستن مبل:

  • برای شستشوی همه مبلمان از آب استفاده می کنید

اگر شما هم جزو افرادی هستید که برای شستن هر نوع از مبلمان به سراغ آب می روید باید بدانید که این کار شما می تواند به آسیب جدی به مبلمان شما منجر شود. برای انتخاب بهترین روش شستشو بعتر است از جنس رویه مبلمان خود آگاهی داشته باشید و برای اطمینان دفترچه راهنمای مبل را مطالعه کنید. همچنین می توانید از توصیه های فرشنده در زمان خرید مبلمان استفاده کنید و درصورتیکه اطلاعات کافی نبود سوالات خود را بپرسید تا به نتیجه برسید. برخی از انواع مبلمان نظیر مبل چرم در صورتیکه با آب شسته شود ممکن است اسیب ببیند.

  • استفاده از آب زیاد در زمان شستشوی مبل

درصورتیکه مبلمان شما قابلیت شستشو با آب را دارد نباید از آب در مقدار بالا استفاده کنید.استفاده از آب زیاد برای شستشو و نظافت مبلمان مشکلات بسیار زیادی از جمله ایجاد پوسیدگی در چهارچوب های چوبی، مدت زمان طولانی خشک شدن مبلمان که خود زمینه را برای رشد باکتریها و قارچ ها فراهم می کند و ایجاد بوی نامطبوع و بروز پوسیدگی در پارچه مبلمان می شود. بهتر است در صورتی که امکان شستشوی مبل با آب برای شما فراهم است از آب در حجم کم استفاده کنید و مبلمان را در فضایی با تهویه مناسب و ترجیحا به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. نور خورشید نبز در صورت تابش طولانی مدت می تواند رنگ رویه مبل را تغییر دهد.

  • از شوینده نامناسب استفاده می کنید

همانطور که می دانید انواع مختلف مبلمان روشهای شستشوی متفاوت و شوینده های متفاوتی را نیازمند هستند. بنابراین اسفاده از شوینده های موجود در بازار برای شستشوی همه انواع مبلمان توصیه نمی شود. برای مثال شستشوی مبل چرم و شستشوی مبل مخمل نیازمند  دو روش شستشوی متفاوت و شوینده های متفاوت است. درصورتیکه شوینده بل چرم را برای شستشوی مبل مخمل استفاده کنید قطعا به پارچه مبل خود آسیب وارد می کنید. برای شناخت بهترین شوینده برای مبلمان خود از دفترچه راهنمای مبل استفاده کنید. بهتر است بدانید شوینده های مناسب دارای ph خنثی هستند و به رویه مبل آسیبی نمی رسانند. همچنین برخی از مبل ها مثل مبل چرم بعد از شستشو نیازمند استفاده از واکس برای حفظ سلامت چرم خود هستند.

 

بیشتر بخوانید: راهکارهای افزایش طول عمر مبلمان

اشتباه رایج شستن مبل

  • بدون توجه به نوع لکه از برای پاک کردن آن اقدام می کنید

بسیاری از لکه ها برای پاک شدن نیازمند شوینده ها و روش های خاص هستند. اگر بدون توجه به نوع لکه برای پاک کردن آن اقدام کنید ممکن است لکه روی مبل شما ثابت شود و دیگر به آسانی رفع نشود. برای پاک کردن لکه ها بهتر است از یک خدمات قالیشویی معتبر کمک بگیرید و یا بعد از کسب اطلاعات کافی برای رفع آن اقدام کنید.

  • استفاده از برس زبر برای شستشوی مبلمان

استفاده از برس و یا پارچه زبر برای همه انواع مبلمان آسیب زننده است. اگر برای شستن و پاک کردن لکه ها از برس های زبر استفاده کنید فارغ از جنس مبلمان شما، رویه مبل خراشیده شده و آسیب می بیند. این کار ممکن است باعث شود تا آلودگیها به عمق مبل نفوذ کند و همچنین عمر مفید مبلمان را به طور چشمگیری کم می کند.

  • قبل از شستشو مبلمان را جاروبرقی نمی کشید

عدم استفاده از جاروبرقی قبل از شروع شستشوی مبلمان باعث می شود تا گرد و غبار در اثر تماس با آب به پارچه مبلمان شما بچسبند و ایجاد لکه کنند. در بسیاری از مواقع ممکن است پاک کردن اثر گرد و غبار مانده روی مبل کار دشواری باشد.در واقع با تمیز نکردن گرد و غبار قبل از آغاز به کار لکه ناشی از آن به لکه های مبل اضافه شده و شستشو را سخت تر می کنند.

اشتباه رایج شستن مبل

بیشتر بخوانید: تکنیک های رفع جای پایه مبلمان از فرش

 

نتیجه گیری:

برای شستشوی انواع مبلمان و بهتر است به نکات کلیدی و مهم درباره آن توجه کنید. عدم آگاهی از نوع پارچه مبلمان، شوینده مناسب برای آن و نحوه شستشوی آن می توانند آسیب های جبران ناپذیری را به شما وارد کنند و عمر مفید آنها را تا حد زیادی کاهش دهد. بهتر است در صورتیکه از لوازم و شرایط مناسب برای شستشوی مبلمان بهره مند نیستید از شستشوی مبلمان در خانه خود داری کنید و برای حفظ سلامت مبلمان خود از یک مبلشویی مقرون به صرفه و معتبر کمک بگیرید.

 

برچسب: شستن مبل، اشتباهات در نظافت مبلمان در منزل، چرا مبلمان با شستشو در منزل خراب می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *