روشهای تمیز کردن مبل مخمل

تمیز کردن مبل مخمل

چگونه لکه های روی مبل مخمل را تمیز کنیم؟

مبلمان مخملی به دلیل زیبایی و شیکی که به محیط اطراف می‌بخشد، اغلب در منازل و محل‌های کاری استفاده می‌شود، اما بازهم، این نوع مبلمان به راحتی لکه‌هایی جذب می‌کند که برای پاک کردن آن‌ها نیاز به توجه و دقت دارد و گاهی اوقات پاک کردن آنها کاری سخت است. برای شروع باید بدانید که قبل از هر چیز، بهتر است که لکه را هر چه زودتر پاک کنید. هر چه زمان بیشتری بگذرد، لکه‌ و آلودگی بیشتر در مبلمان نفوذ خواهد کرد و پاک کردن آن سخت‌تر خواهد شد. روش‌های مختلفی برای رفع لکه از روی مبلمان مخملی وجود دارد.

روش های پاک کردن لکه ها از مبل مخمل

 • روش پاک کردن لکه‌های روغنی:

لکه‌های روغنی بر روی مبلمان مخملی می‌تواند با استفاده از مایع ظرفشویی یا سرکه سفید مخلوط با آب پاک شوند. برای پاک کردن لکه، با یک پارچه نرم مرطوب، کمی از ماع ظرفشویی یا سرکه را روی لکه بریزید و به آرامی با حرکات دایره‌ای پاک کنید. سپس با یک پارچه خشک و نرم، محل لکه را خشک کنید. در نهایت، می‌توانید با استفاده از مکنده مخصوص مبلمان، محل را به خوبی خشک کنید تا هیچ گونه رطوبتی باقی نماند.

 • روش پاک کردن لکه‌های رنگی:

برای پاک کردن لکه‌های قهوه‌ای و قرمز رنگ ناشی از مواد غذایی، می‌توانید از یک مخلوط سرکه سفید و آب استفاده کنید. بوسیله یک پارچه نرم و خشک، سطح لکه را خشک کنید. سپس با استفاده از پارچه نرم و مرطوب، کمی از مخلوط سرکه و آب را روی لکه بریزید و به آرامی پاک کنید. سپس با یک پارچه خشک و نرم، محل را خشک کنید.

 • روش پاک کردن لکه‌های خاکی و گرد و غبار:

لکه‌های خاکی و گرد و غبار می‌تواند با استفاده از مکنده هایی نظیر جاروبرقی و یا با استفاده از بخارشوی پاک شوند. ابتدا با استفاده از مجاروبرقی یا پارچه نرم و خشک، تمام گرد و غبار را از روی مبلمان پاک کنید. سپس با استفاده از بخارشوی، سطح مبلمان را به آرامی پاک کنید.

 • روش پاک کردن لکه‌های خون:

بهتر است برای رفع بهتر این لکه از آب سرد استفاده کنید تا لکه خون پخش نشده و سریع تر پاک شود. سپس با استفاده از محلول آب و سرکه، اثر به جای مانده را پاک کنید. برای تهیه محلول آب و سرکه، یک قاشق غذاخوری سرکه را در یک لیوان آب حل کنید. سپس با استفاده از یک پارچه نرم و مرطوب، محلول آب و سرکه را روی لکه بریزید و به آرامی پاک کنید. سپس با یک پارچه خشک و نرم، محل را خشک کنید.

تمیز کردن مبل مخمل

 • روش پاک کردن لکه‌ی جوهر:

برای پاک کردن لکه‌ی جوهر بر روی مبلمان مخملی، می‌توانید از الکل ایزوپروپیلیک استفاده کنید. با یک پارچه نرم و مرطوب، کمی از الکل را روی لکه بریزید و به آرامی پاک کنید. سپس با یک پارچه خشک و نرم، محل را خشک کنید.

 • روش پاک کردن لکه‌های شکلات:

 برای پاک کردن لکه‌های شکلات بر روی مبلمان مخملی، می‌توانید از پودر ماشین لباسشویی استفاده کنید. پودر ماشین لباسشویی را روی سطح مبلمان بریزید و با استفاده از یک پارچه نرم و مرطوب، آن را به آرامی روی لکه به شکل دورانی بکشید. سپس با یک پارچه خشک و نرم، محل را خشک کنید.

نکات مهم در زمان تمیز کردن مبل مخمل

 • توجه داشته باشید که مخمل هایی که از پایه کتان و پلی استر تشکیل شده باشند نسبت به انواعی که از پایه ریون و ابریشم هستند راحت تر تمیز میشوند و لکه ها ی آنها درصورتی که سریع پاکسازی شوند به طور کامل پاک میشوند.
 • حتما سطح مبل را قبل از شروع پاکسازی به دقت تمیز کنید تا ذرات گرد و غبار در ترکیب با آب آلودگیهای بیشتری ایجاد نکنند.
 • در زمان نظافت مبلمان مخمل از فشار دست و یا اجسام نوک تیز استفاده نکنید تا آسیبی به بافت مخمل وارد نشود.
 • در هر روشی که برای پاک کردن لکه‌ها استفاده می‌کنید، حتما باید از آب سرد برای شستشوی اولیه استفاده کنید تا لکه به طور کامل پاک شود.
 • پس از پاک کردن لکه، حتما محل را خشک کنید تا جلوی رطوبت و ایجاد بوی ناخوشایند مبلمان را بگیرید.
 • قبل از استفاده از هر روشی برای پاک کردن لکه‌ها، حتما باید روش را بر روی یک نقطه کوچک از مبلمان تست کنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه آسیبی به سطح مبلمان وارد نشده است.
 • برای جلوگیری از پوسیدگی مبلمان، هیچ‌گاه از آب زیاد استفاده نکنید و بعد از پاک کردن لکه، حتما محل را خشک کنید.
 • درصورتیکه از نوع مخمل مبل خود مطمئن نیستید بهتر است از یک مبلشویی حرفه ای و مجاز برای این کار کمک بگیرید.

تمیز کردن مبل مخمل

تمیز کردن مبلمان با رنگ های روشن و جنس خاص مثل مخمل دشوارتر است. با استفاده از روش‌های مناسب و با توجه به نکات مهمی که در بالا ذکر شد، می‌توانید لکه‌های مخمل مبلمان خود را به راحتی و بدون نیاز به استفاده از محصولات شیمیایی شستشو پاک کنید و از زیبایی و طول عمر مبلمان خود لذت ببرید. بهترین روش برای جلوگیری از لکه‌های مخملی، پیشگیری از ایجاد آن‌ها است. برای این کار می‌توانید از پوشش محافظ مخملی استفاده کنید.

 

برچسب: روش تمیز کردن مبل مخمل، از بین بردن لکه ی روی مبل، تمیز کردن مبل مخمل رنگ روشن، لکه گیری مبل مخمل، از بین بردن لکه روی مبل مخمل، لکه روی مبل مخمل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *