تکنیک های رفع جای پایه مبلمان از فرش

رفع جای پایه مبلمان از فرش

چگونه جای پایه مبلمان را از روی فرش و موکت از بین ببریم؟

قطعا برای شما هم پیش آمده که بعد از قرار دادن پایه ملمان یا سایر وسایل بر وری فرش ، قسمتی که پایه یا آن وسیله مورد نظر قرار گرفته کوفته شود. شما زمانی با این کوفتگی مواجه می شوید که جای وسایل را عوض کنید و یا انها را تکان دهید. در این قسمتها معمولا پرز موکت یا پرزهای فرش ما حاله له شده گی پیدا کرده است و به راحتی به حالت اولیه باز نمی گردد. در این زمان باید چه کنیم؟ رفع جای پایه مبلمان بر وری فرش در منزل امکان پذیر است و فقط کافیست این مقاله را تا انتها بخوانید تا راه آن را متوجه شوید.

راهکارهای رفع جای پایه مبلمان از فرش و موکت:

  • استفاده از یخ

اولین راهکار استفاده از یخ است. برای این کار روی قسمتی که پایه مبلمان باعث کوبیدگی آن شده است یک تکه یخ قرار دهید. یخ با آب شدن به تدریج به پرها فرش کمک می کند تا به شکل قبل بازگرنده. توجه داشته باشید که تا حتما قبل از اینکه یخ را روی فرش قرار دهید روی بخش کوچکی از فرش تست کنید تا مطمئن شوید آب شدن یخ و در نتیجه خیس شدن فرش باعث ترکیب رنگ فرش شما نمی شود. در برخی از فرش ها که شستشوی آنها در منزل امکان پذیر نیست خیس ماندن طولانی ممکن است رنگ های فرش را ترکیب کرده و زیبایی فرش را ازبین ببرد. با توجه به اینکه فرآیند ذوب یخ باعث می شود فرش برای مدت طولانی خیس بماند ممکن است فرش آسیب ببیند و زیبایی آن در اثر ترکیب رنگهای آن از بین برود.

بعد از آب شدن یخ بوسیله یک حوله و یا دست خود الیاف فرش را در جهت خلاف حالتتی که گرفته است مالش دهید. این کار را تا بازگشت الیاف به حالت قبل ادامه دهید. در انتها می توانید فرش را خشک کرده و یا آن را در فضایی با تهویه مناسب قرار دهید تا به طور کامل خشک شود و بوی نامطبوعی در فرش ایجاد نشود.

  • زیرمبلی استفاده کنید

این وسایل که برای جلوگیری از ایجاد کوبیدگی الیاف فرش و مبل بکار می روند به راحتی قابل خریداری هستند. این زیر مبلی ها که شبیه زیرلیوانی هستند کمک می کنند تا فشاری که از پایه مبلمان به فرش و کوکت وارد می شود به شکل یکسان پخش شود و فقط یک بخش را کوبیده نکنند. استفاده از این وسیله می تواند مانع از تغییر شکل الیاف فرش شود. فقط توجه داشته باشید که بهتر است برای تمام پایه های مبل و یا میز نهارخوری از زیر مبلی استفاده کنید تا فشار کامل پخش شود.

رفع جای پایه مبلمان از فرش

  • استفاده از بخارشوی

یکی از روش های مناسب و کاربردی برای رفع کوبیدگی مبل استفاده از بخارشوی است. بخارشوی را روشن کرده تا گرم شود. سپس آن را روی بخش کوبیده شده گرفته تا الیاف فرش به طور کامل به حالت قبل بازگردند. توجه داشته باشید که برای مدت طولانی بخارشوی را روی یک نقطه از فرش نگه ندارید تا الیاف فرش آسیب نبیند. بعد از چند دقیقه اجازه دهید تا الیاف خنک شده و مجدد از بخارشوی استفاده کنید. استفاده از بخارشوی یکی از روش های آسان است که برای بسیاری از انواع فرش قابل استفاده است. همچنین شستشوی فرش با بخارشوی نیز بسیار متداول است.

 

بیشتر بخوانید: چگونه از لوازم چوبی در خانه نگهداری کنیم؟

 

  • مبلمان را به شکل دوره ای جا به جا کنید

بهترین و ساده ترین راه جا به جای لوازم به شکل دوره ای است. با این کار به راحتی و بدون نیاز به انجام کاری می توانید از کوبیدگجی فرش و موکت توسط پایه مبلمان و وسایل جلوگیری کنید. همچنین در صورتیکه کفپوش شما از جنس سرامیک است می توانید لوازم را تا جای ممکن روی فرش و مبلمان قرار ندهید. توجه داشته باشید که در صورتیکه کفپوش شما از جنس پارکت های چوبی است بهتر است از قرار دادن پایه مبلمان به شکل مستقیم بر روی آن خودداری کنید. کفپوش های چوبی حساس هستند و به راحتی امکان آسیب رسیدن به آنا وجود دارد.

رفع جای پایه مبلمان از فرش

نتیجه گیری:

قرار دادن پایه مبلمان برای مدت طولانی بر روی فرش و موکت باعث کوبیدگی الیاف آنها در قسمت های پایه می شود. با توجه به اینکه این کوبیدگی در دراز مدت باعث آسیب رسیده به بافت فرش و موکت شده و زیبایی آن را ازبین می برد بهتر است برای جلوگیری از کوبیدگی وسایل را به شکل دوره ای جابه جا کنید و از زیر مبلی برای محافظت از الیاف فرش استفاده نمایید. همچنین در صورت بروز این کوبیدگی ها در فرش مب توانید از یخ و بخارشوی برای رفع آن استفاده کنید. شستشوی فرش نیز می تواند برای رفع جای کوبیدگی پایه مبلمان مفید باشد. اگر قصد رفع این مشکل را با شستشوی فرش و موکت دارید از یک قالیشویی معتبر برای آن استفاده کنید. همچنین مجموعه مبلشویی یکی از معتبرترین مرکز مبلشویی در کرج خدمات مبلشویی و شستشوی انواع قالی و موکت را انجام می دهد.

 

برچسب: شستن مبل، اشتباهات در نظافت مبلمان در منزل، چرا مبلمان با شستشو در منزل خراب می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *