چگونه از لوازم چوبی در خانه نگهداری کنیم؟

نگهداری از لوازم چوبی در خانه

راهکار نگهداری از لوازم چوبی در خانه

مراقبت از چوب مبلمان در خانه می‌تواند به ماندگاری و حفظ زیبایی طولانی‌تر آن کمک کند. چوب مبلمان به عنوان یک ماده طبیعی، نیاز به مراقبت و توجه دارد تا از سایش، خش، و تغییرات شکل جلوگیری شود. بسیاری از عوامل محیطی در افزایش سرعت فرسودگی و آسیب به مبلمان دخیل هستند. برای مثال وجود رطوبت بالا در محیط، جا به جایی و ضربه به مبلمان، وجود حشرات جونده چوب و بسیاری دلایل دیگر در محیط وجود دارند که سرعت تخریب مبلمان را بالا می برند. بنابراین ضروری به نظر می رسد که ما از نکات نگهداری از لوازم چوبی در خانه اطلاعات کافی داشته باشیم

نکات مهم برای نگهداری از لوازم چوبی در خانه

برای  نگهداری از لوازم چوبی در خانه نکات زیر را رعایت نمایید:

 • تمیزکاری منظم: چرخه تمیزکاری مبلمان بستگی به استفاده‌ی روزانه آن دارد. اما به طور کلی، با استفاده از یک حوله نرم و مرطوب و در فواصل زمانی مشخص (روزانه یا هفتگی) به نظافت بپردازید.
 • استفاده از مواد مناسب: در صورتی که تمایل دارید که از شوینده ها استفاده کنید بهتر است از شوینده‌هایی که برای چوب مناسب هستند، استفاده کنید. همچنین از مواد شوینده‌ی قوی و محلول‌های شیمیایی به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا ممکن است به چوب آسیب برسانند.
 • پیشگیری از رطوبت: از قرار ریختن مایعات بر روی چوب مبل جلوگیری کنید. وجود رطوبت بر روی سطح چوب و یا در فضایی که مبلمان قرار دارند می تواند باعث تغییر شکل چوب و بروز مشکلاتی جدی در وسایل چوبی شود. درصورتیکه چوب با آب تماس داشت، بلافاصله بوسیله یک دستمال نرم ان را خشک کنید. البته لازم به ذکر است وجود مقدار خیلی اندکی رطوبت در هوا می تواند برای حفظ سلامت وسایل چوبی مفید باشد. همچنین بهتر است وسایلی مانند مبلمان را که به نظافت نیازمند هستند به مبلشویی مجاز در کرج، تهران و هر شهر دیگری که ساکن هستید بسپارید و از شستشوی آن در خانه و بدون لوازم مناسب بپرهیزید.
 • جلوگیری از تماس با حرارت: از قرار دادن ظروف گرم و یا قرار دادن وسایل چوبی در مقابل حرارت مستقیم خودداری کنید، زیرا حرارت می‌تواند به سطح چوب آسیب های جبران ناپذیری برساند.
 • استفاده از روکش‌ها و پارچه‌ها: برای حفظ ظاهر برخی از لوازم چوبی نظیر مبلمان، می‌توانید از روکش‌ها و پارچه‌های محافظ استفاده کنید. این روکش‌ها به عنوان پوششی نرم و محافظ بر روی سطح چوب قرار می‌گیرند.
 • جلوگیری از برخورد اجسام تیز: از برخورد اجسام تیز و سختی که می‌توانند سطح چوب را بخراشند، جلوگیری کنید. بهتر است در صورت بروز خراش سریعا برای ترمیم رنگ پردگی لوازم چوبی اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: ۶ اشتباه رایج در زمان شستن مبلمان

 

نگهداری از لوازم چوبی در خانه

 • نور آفتاب: جلوگیری از قرار دادن مبلمان به طور مستقیم در معرض نور آفتاب می‌تواند از فرسایش و تغییر رنگ چوب جلوگیری کند. اگر چه نور آفتاب زیبایی طبیعی چوب را نشان می‌دهد، اما در طولانی‌مدت می‌تواند به آن آسیب برساند.
 • تعمیرات به موقع: در صورت لزوم، تعمیرات و نگهداری‌های لازم را به موقع انجام دهید. بهتر است برای تعمیر وسایل چوبی انها را به دست یک حرفه ای بسپارید تا از تعمیر صحیح آنها مطمئن باشید.
 • انتقال با احتیاط: در هنگام جابه‌جایی یا انتقال چوب مبلمان، با احتیاط عمل کنید تا ضربه و ایجاد خراش و آسیب به آن جلوگیری شود.
 • استفاده از پارافین و واکس چوب: استفاده از پارافین (واکس) می‌تواند به حفظ ویژگی‌های طبیعی چوب کمک کند. برای این منظور، پارافین را با حوله‌ای نرم به صورت نازک روی سطح وسایل چوبی بمالید و با یک حوله تمیز کاملا پخش کنید. از روغن‌ها و واکس‌ها با کیفیت برای حفظ و نگهداری وسایل چوبی خود استفاده کنید.
 • سعی کنید تا بوی مطبوع چوب را حفظ کنید: رایحه چوب نو و سالم بسیار مطبوع است. اما وسایل چوبی که برای مدت زمان طولانی استفاده شده اند می توانند بوی نامطبوعی را در فضا پخش کنند. برای جلوگیری از این مسئله بهتر است چند تکه زغال در داخل کمد، بوفه و یا هر وسیله دیگری که مورد نظرتان است قرار دهید تا بوی نامطبوع را به طور کامل جذب کند. استفاده از جوش شیرین هم برای رفع بوی بد وسایل چوبی بسیار کاربردی است. برای این کار باید جوش شیرین را روی سطح وسیله چوبی پخش کرده و چند ساعت به آن زمان دهید و سپس آن را تمیز کنید.

نگهداری از لوازم چوبی در خانه

نتیجه گیری:

نگهداری از لوازم چوبی در خانه بسیار اهمیت دارد و می‌تواند به ماندگاری، زیبایی و کیفیت طولانی‌تر آن کمک کند. با رعایت نکات مراقبتی مناسب، می‌توانید از اسیب به چوب مبلمان خود جلوگیری کرده و از زیبایی و دوام آن لذت ببرید. برخی از نکات اصلی مراقبتی شامل تمیزکاری منظم، جلوگیری از تماس با آب و حرارت، استفاده از واکس های مناسب، حفظ تعادل رطوبت، اجتناب از برخورد اشیاء تیز و سخت، استفاده از محافظ‌ها و روکش ها، و تعمیرات به موقع هستند. با رعایت این نکات، می‌توانید از وسایل چوبی خود بهترین استفاده را در طولانی مدت داشته باشید. همچنین، نگهداری منظم و صحیح از وسایل چوبی می‌تواند هزینه‌های تعمیر و تعویض آن را کاهش داده و طول عمر مفید آن ها را افزایش دهد.

 

برچسب: پیشگیری از خرابی مبلمان، راهکار های افزایش عمر مبل، مراقبت از مبلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *