تفاوت بین خشکشویی و آبشویی مبلمان چیست؟

تفاوت بین خشکشویی و آبشویی مبلمان

تفاوت روش های مختلف شستشوی مبلمان

شستشوی مبلمان در خانه یکی از چالش هایی است که در منزل بسیاری از افراد با آن رو به رو می شوند. مبلمان از جمله لوازم بسیار مفید و کاربردی است. استفاده مکرر از مبلمان باعث ایجاد انواع لکه ها می شود که به معنی نیازمندی به شستشو برای آنهاست. آگاهی از  تفاوت بین خشکشویی و آبشویی مبلمان برای ما بسیار اهمیت دارد. انتخاب بهترین روش شستشو با توجه به نوع مبلمان صورت می گیرد و برای بسیاری از افراد کار دشواری است. این کار نیازمند داشتن اطلاعات گسترده و بسیار کاربردی از انواع مبلمان است. همانطور که می دانید شستشوی صحیح مبلمان یکی از راه های کاربردی برای افزاریش عمر مفید مبلمان است. بنابراین برای شما بسیار مهم است که روشی را انتخاب کنید که بیشترین سازگاری را با مبلمان شما دارد.

خشکشویی مبلمان چیست؟

قطعا شما هم تا به حال نام خشکشویی مبلمان را شنیده اید. اگر هم تا به حال با آن آشنا نشده اید بهتر است با مفهوم آن آشنا شوید. خشکشویی مبلمان روشی است که در آن برای شستشوی مبلمان از آب استفاده نمی شود. جایگزین آب در این روش مواد شیمیایی است. یکی از کاربردی ترین مواد شیمیایی که برای شستشوی مبلمان استفاده می شود دی اکسید کربن است. این ماده سمی و قابل اشتعال نیست. بنابراین به راحتی میتوانید از آن استفاده کنید. مواد دیگری مثل بنزین هم قابلیت استفاده برای خشکشویی مبلمان را دارد اما با توجه به اینکه قابل اشتعال است نمی توانید از آن استفاده کنید. در روش خشکشویی مبلمان با توجه به اینکه از آب برای شستشوی مبلمان استفاده نمی شود صرفه جویی در مصرف آب صورت می گیرد و روشی مناسب تر برای محیط زیست است.

بیشتر بخوانید: چگونه لکه روغن را از مبل پاک کنیم؟

 

آبشویی چیست؟

آبشویی با توجه به به نام آن روشی است که در آن از آب برای پاک کردن انواع لکه استفاده می شود. در این روش به شوینده مناسب برای انواع مبلمان نیاز داریم بنابراین بهتر است دفترچه راهنمای مبلمان و توضیحات مندرج بر روی برچسب محصول را به دقت مطالعه کنید. آنچه مهم است استفاده درست از شوینده های مناسب و وسایل مناسب است. این روش برخلاف خشکویی آب بیشتری نیاز دارد و لازم است تا بعد از انجام شستشو مبلمان را در فضایی با تهویه مناسب قرار دهید و تا جای ممکن آب آن را خشک نمایید. توجه داشته باشید که با اینکه در این روش از آب استفاده می شود اما استفاده از آب در حجم زیاد نیز توصیه نمی شود. زیرا خیس شدن زیاد مبلمان می تواند زمان خشک شدن مبلمان را طولانی کند. طولانی شدن زمان خشک شدن مبلمان زمینه لازم را برای رشد باکتری ها در مبل ایجاد می کند و به دنبال آن بوی نامطبوعی در مبلمان ایجاد می شود.

تفاوت بین خشکشویی و آبشویی مبلمان

تفاوت های خشکشویی و آبشویی مبلمان چیست؟

  • استفاده از آب

در آبشویی از آب برای شستشوی مبلمان استفاده می شود اما در خشکشویی از مواد حلال صنعتی در شستشو و نظافت مبلمان استفاده می شود.

  • شوینده ها

در آبشویی از شوینده هایی با پایه آب استفاده می شود در صورتیکه برای خشکشویی از شوینده های حلال در آب نمی توان استفاده کرد و باید از شوینده های مخصوص این کار را تهیه نمود. توجه داشته باشید که برای آبشویی مبلمان می توانید از مایع ظرفشویی و یا پودر صابون نیز استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: ویژگی های یک مبلشویی حرفه ای چیست؟

 

  • عدم ایجاد چروک در پارچه مبلمان با خشکشویی

استفاده از آب در بیشتر مواقع منجر به ایجاد چروک هایی در سطح مبل می شود. اما در روش خشکشویی اینطور نیست.

  • امکان رشد باکتریها در روش آبشویی

با توجه به اینکه در روش آبشویی از آب استفاده می شود و ایجاد رطوبت در مبلمان و پایداری آن باعث می شود تا زمینه رشد باکتری ها و قارچ ها در درون مبلمان ایجاد شود. رشد این باکتریها باعث ایجاد بوی امطبوع می شود. اما روش خشکشویی این مشکل را ایجاد نمی کند.

  • زمان

زمان لازم برای خشکشویی بسیار کمتر از مبلشویی با آب است بنابراین درصورتی که نیازمند نظافت در کوتاه ترین زمان ممکن هستید خشکشویی انتخاب مناسب تری است.

تفاوت بین خشکشویی و آبشویی مبلمان

نتیجه گیری:

انتخاب روش مبلشویی تا حدود زیادی وابسته به زمان و نوع مبلمان شماست. یکی از راه های تشخیص این امر این است که دفترچه راهنمای مبلمان را مطالعه کنید و یا به برچسب s، w، s/w روی مبلمان توجه کنید. فقط مبلمانی که کد های s وs/w را دارا باشند امکان خشکشویی مبلمان را دارند. بنابراین امکان ایجاد خشکشویی برای بسیاری از مبلمان وجود ندارد. در صورتی که از نوع مبلمان خود و انتخاب روش بهینه شستشو مطمئن نیستید می توانید از مبلشویی معتبر کرج، تهران و هر منطقه دیگری که ساکن هستید برای شستشوی مبلمان خود کمک بگیرید. زیرا در صورتیکه مبلمان امکان شستشوی بخار، خشکشویی و آبشویی مبلمان را نداشته باشند ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به مبلمان وارد شود. همچنین خشکشویی مبلمان و شستشوی آنها با آب در منزل نیازمند اطلاعات دقیقی است تا آسیبی به مبلمان وارد نشود.

 

برچسب: شستن مبل، اشتباهات در نظافت مبلمان در منزل، چرا مبلمان با شستشو در منزل خراب می شود

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *