تکنیک های کاربردی پاک کردن لکه روغن از مبل در خانه

تمیز کردن لکه روغن از مبل

چگونه لکه روغن را از روی مبل پاک کنیم؟

آیا تا به حال با لکه‌های ناخواسته روغنی بر روی مبلهای پارچه‌ای خود مواجه شده‌اید؟ اطمینان حاصل کنید که این موقعیت برای بسیاری از افراد پیش آمده که البته لکه‌های روغنی می‌توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند، مثل ریزش غذا یا روغن‌های خوراکی یا برخورد دستهای آلوده یا چرب کودک خردسال شما با پارچه رویه مبل . برای پاک کردن لکه روغن از مبل، می‌توانید از راهکارهای مختلفی استفاده کنید. در برخورد با لکه‌های روغنی یا مواد غذایی از روی مبلها، باید با انتخاب راهی هوشمندانه و اقدامات سریع به پاکسازی بپردازیم. اولین قدم، سریعترین واکنش به لحظه‌ی بروز لکه است. برای این کار، از یک کاغذ جذبی یا دستمال نازک و نرم استفاده کنید تا به سرعت بخشی از مواد چرب را جذب و جداکرده و از پخش شدن لکه جلوگیری کنید.

سپس، با دقت لکه را با یک دستمال نرم و تمیز و با حرکات ملایم تمیز کنید. اگر لکه باقی بماند، از مقداری مایع ظرفشویی یا شوینده ملایم برای تمیزی بیشتر استفاده کنید. همچنین، در هنگام پاکسازی، حتماً به جهت حفظ رنگ و بافت مبلمان، حذف کامل لکه و اجتناب از فشار زیاد مهم است. برای از بین بردن چربی‌های روی پارچه مبلی می‌توانید از روش‌های خانگی و طبیعی استفاده کنید. در زیر چند روش معمول آورده‌ایم.

 

 

شوینده‌های طبیعی عبارتند از موادی که از منابع طبیعی گرفته شده‌اند و به عنوان جایگزینی زیست محیط دوست برای شوینده‌های شیمیایی معمولاً سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شوینده‌ها ممکن است از موادی مانند سرکه، سدیم بی‌کربنات، لیمو، نمک، مایع ظرفشویی و غیره تشکیل شده باشند. برخی از این شوینده‌ها برای پاک کردن لکه روغن از مبل عبارتند از:

  • سرکه سفید

 سرکه به عنوان یک ماده حل کننده چربی شناخته می‌شود. این به معنای این است که می‌تواند چربی‌ها و روغن‌ها را در خود حل کرده و از روی سطح مبل جذب کند. این ویژگی باعث می‌شود سرکه بتواند به خوبی لکه‌های روغنی را از پارچه‌های مبلی پاک کند.

سرکه دارای خواص ضد باکتریال است و می‌تواند به تمیز کردن و ضدعفونی کردن محل لکه کمک کند. این خاصیت می‌تواند از رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها کاسته و به پارچه‌ها حالت تمیزی بدهد. همچنین دارای خاصیت متعادل کننده pH است که می‌تواند اثرات جانبی احتمالی از تماس با مواد شیمیایی دیگر را کاهش دهد. این ویژگی مهم است زیرا برخی از مواد شوینده شیمیایی ممکن است به پارچه‌ها آسیب بزنند.

یک قاشق سرکه سفید را با یک فنجان آب مخلوط کنید. این محلول را روی لکه‌های چربی بمالید و سپس با یک دستمال یا اسفنج نرم و لطف لکه را پاک کنید. سپس محل لکه را با آب تمیز کنید.

  • لیمو

لیمو دارای خاصیت اسیدی بوده و این خاصیت اسیدی می‌تواند به تجزیه و تحلیل لکه‌های چربی و روغنی کمک کند. اسیدهای موجود در لیمو می‌توانند اتصالات شیمیایی با مولکول‌های چربی برقرار کرده و لکه را از سطح پارچه جدا کنند. لیمو دارای خواص ضد باکتریال و ضدعفونی‌کننده است. این ویژگی‌ها می‌توانند کمک کنند تا سطح مبل یا پارچه پس از پاک‌سازی با لیمو، تمیز و ضدعفون باقی بماند. استفاده از لیمو به عنوان یک پاک‌کننده ملایم و طبیعی است. این به معنای کمتر بودن احتمال آسیب به بافت پارچه و همچنین حفظ محیط زیست است.

  • استفاده از محلول نمک و الکل برای پاک کردن لکه روغن از مبل

نمک به عنوان یک جاذب طبیعی چربی معرفی می‌شود. این خصوصیت نمک می‌تواند به جذب روغن و لکه روغنی از سطح پارچه کمک کند. الکل نیز دارای خاصیت تمیزکاری و ضدعفونی کننده است. این ویژگی‌ها می‌توانند به تمیز کردن لکه و همچنین حذف باکتری‌ها و میکروب‌ها کمک کنند. ترکیب نمک و الکل می‌تواند از خصوصیت‌های جذب چربی نمک و خاصیت تمیزکاری و ضدعفونی کنندگی الکل بهره‌مند باشد، که باعث موثرتر شدن فرآیند پاک‌سازی می‌شود. استفاده از نمک و الکل به عنوان پاک‌کننده به طور معمول ملایم و کم‌خطر است و ممکن است به بافت پارچه آسیب کمتری وارد کند نسبت به برخی از محصولات شیمیایی. برای استفاده از این ترکیب، می‌توانید یک محلول از نمک و الکل تهیه کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج یا پارچه نرم، لکه روغنی را با دقت پاک کنید.

  • استفاده از پودر بچه به عنوان یک راهکار خانگی برای رفع لکه چربی روی مبل پارچه‌ای 

پودر بچه دارای خاصیت جذب چربی است. این خصوصیت می‌تواند به جذب روغن و چربی موجود در لکه کمک کند و لکه را از سطح پارچه پاک کند. همچنین ممکن است به عنوان یک ماده جاذب رطوبت عمل کرده و باعث خشک شدن لکه شود. این می‌تواند باعث از بین رفتن لکه و جلوگیری از گسترش آن شود. استفاده از پودر بچه به طور معمول ملایم و کم‌خطر است و در مقایسه به برخی از مواد شیمیایی به بافت پارچه آسیبی وارد نمی‌کند. برای استفاده از پودر بچه، می‌توانید پودر را به صورت یک لایه نازک بر روی لکه بپاشید و آن را به مدت مناسب (مثلاً چند ساعت) روی لکه بگذارید. سپس با یک برس نرم یا دستمال نرم، پودر را با دقت بردارید. این کار می‌تواند لکه را از سطح پارچه پاک کند.

  • استفاده از بخارشو به عنوان راهکاری برای پاک کردن لکه چربی از روی مبل 

بخار آب در ترکیب با شوینده مناسب می‌تواند به عنوان یک ماده پاک کننده عمل کند و به طور مؤثر چربی و روغن را از بافت پارچه مبل خارج کند. برخلاف برخی روش‌های شیمیایی، بخارشو برای پاکسازی معمولاً مناسب است و ممکن است به بافت پارچه کمترین آسیب را وارد کند. بخار آب ممکن است برخی از باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در مبل و لکه را نابود کند و به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده عمل کند.

  • مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی می‌توانند برای تمیزی لکه‌های روغنی موثر باشند. استفاده از مایع ظرفشویی برای حذف لکه های روغن بسیار متداول و کاربردی است. یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با سرکه مخلوط کنید. با این محلول، لکه را تمیز کرده و سپس با آب تمیز کنید.

 

 

از بین بردن لکه روغن از مبلمان با نوشابه

نوشابه، یک مایع اسیدی با توانایی فوق‌العاده در حذف لکه‌های چربی از روی مبل است. حضور اسید کربنیک و فسفریک در این نوشیدنی گازدار سیاه، باعث ایجاد اثرات بی‌نظیر در پاکسازی و حذف لکه‌های چربی از سطح مبل می‌شود.

نوشابه با تجزیه مولکول‌های چربی، به‌طور کارآمدی و سریع لکه‌های چربی را از روی مبل پاکسازی می‌کند. این روش مناسب برای حذف لکه‌های روغن مایع، گریس، و حتی لکه‌های زنگ‌زدگی از سطح مبل می‌باشد. با استفاده از نوشابه به عنوان یک تمیزکننده موثر، می‌توانید به جای هزینه‌های بالای تمیزکننده‌های حاوی مواد شیمیایی، لکه‌های چربی را به‌راحتی و با کارایی بالا از مبل خود حذف کنید.

پس از حذف لکه‌های چربی از مبل با نوشابه یا آب گازدار، از یک مایع شوینده صابونی ملایم به آرامی استفاده کنید. با استفاده از اسفنج یا پارچه نرم، مایع را به سطح مبل اعمال کرده و با حرکات دایره‌ای جای لکه را پاک کنید. سپس، مبل را به دقت خشک کنید، از یک سشوار استفاده کنید تا هیچ رطوبتی باقی نماند. این روش ساده و موثر به شما کمک می‌کند تا مبل شما پس از تمیزکاری نه تنها لکه‌ی چربی از بین رود ، بلکه تازگی و زیبایی اصلی خود را حفظ کند.

طریقه پاک کردن لکه روغن از مبل چرمی

حذف روغن اضافی: ابتدا با استفاده از یک کاغذ جاذب یا دستمال نازک، سعی کنید تا حد امکان روغن اضافی را از روی مبل چرمی جذب کنید. این کار باعث می‌شود تا لکه کمتر به چرم نفوذ کرده و حذف آن آسان‌تر شود.

استفاده از شوینده ملایم: یک مایع شوینده ملایم مثل صابون یا شوینده خاص برای چرم را با آب مخلوط کنید. با یک اسفنج یا پارچه نرم و مرطوب، لطفاً به آرامی لکه را پاک کنید. از حرکات دایره‌ای و خوشه‌ای استفاده کنید تا چرم آسیب نبیند.

تمیزکردن و خشک کردن: مبل چرمی را با یک پارچه خشک پاک کرده و مطمئن شوید که هیچ رطوبتی باقی نمانده است. در نهایت، با استفاده از یک محصول مراقبتی چرمی مانند کرم یا روغن چرمی، چرم را تغذیه کنید تا از خشکی جلوگیری شود و به طراوت و درخشندگی باز گردد.

طریقه پاک کردن لکه روغن از مبل مخمل و جیر

ترکیب جوش شیرین و آبلیمو:

تمیزکردن لکه‌ی چربی و روغن از روی مبل مخمل با جوش شیرین و آبلیمو یک روش کارآمد و آسان است. برای این منظور، نصف لیوان آبلیمو را با آب ترکیب کرده و این محلول را در یک ظرف بزرگ قرار می‌دهیم. سپس، دو قاشق غذاخوری جوش شیرین به محلول افزوده می‌شود. این ترکیب عالی برای پاکسازی مبل مخمل می‌باشد. با یک پارچه نرم و تمیز، محلول جوش شیرین و آبلیمو را به آرامی بر روی لکه‌ها پخش می‌کنیم. نیازی به استفاده از کل مقدار ترکیب نیست؛ فقط لازم است قسمت متأثر را با دقت و بدون فشار زیاد، با پارچه تمیز کنیم.

استفاده از مواد صابونی:

برای تمیز کردن لکه روغن از پارچه مخملی مبل، اگر ترکیب آبلیمو و جوش شیرین نتیجه مطلوبی نداشته باشد، می‌توانید به روش آب و صابون مراجعه کنید. برای این منظور، کافی است محلولی از آب و صابون را درست کرده و با استفاده از پارچه بدون پرز، لکه‌ها را به آرامی پاک کنید. مانند روش قبلی، باید صبر کنید تا پارچه مخمل خشک شود و پرزهای آن به حالت اول باز گردد.

استفاده از بخارشو :

برای اجرای این روش، بخارشو را با درجه مناسب پارچه مخملی روشن کنید پیش از آن تا حدی لکه را تمیز نمایید سپس از یک گوشه شروع به حرکت دادن بخارشو در جهت خواب مبل نمایید. اهمیت دارد که از کمترین درجه گرما استفاده شود تا هرگونه آسیب به پارچه جلوگیری شود.

نتیجه گیری

پاک کردن لکه روغن از مبل کار سختی نیست. لکه روغن روی مبل یکی از لکه های متداول است که در بسیاری از موارد با روش های خانگی برطرف می شود. اما در صورتیکه مبل شما با روش های متداول اک نشد از بکارگیری شوینده های قوی خودداری کنید و از خدمات یک مجموعه معتبر مبلشویی کرج، تهران و یا هر منطقه دیگری که ساکن آن هستید استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *