پاک کردن خمیر اسلایم از روی مبل

پاک کردن اسلایم

بهترین روش پاک کردن اسلایم از روی مبل و فرش

اسلایم می تواند یک بازی سرگرم کننده و لذت بخش برای بچه ها باشد، اما زمانی که روی فرش شما قرار می گیرد می تواند باعث آشفتگی شود. بسیاری از لکه ها با روشهای خانگی از روی مبل یا فرش برطرف میشوند بنابراین اگر با لکه اسلایم  سروکار دارید، نترسید. با چند مرحله ساده می توانید لکه را از بین ببرید و به فرش و مبل خود شکوه قبلی را بازگردانید. در ادامه ترفندها و نکات مرتبط با پاک کردن اسلایم از روی مبل و فرش را فرا خواهید گرفت.

اسلایم چیست؟

در گام اول بهتر است بدانیم که اسلایم چیست. اسلایم یک نوع خمیر برای بازی کودکان است که بسیار نرم بوده و با قرار گرفتن در دست به هر شکلی در آمده و احساس خوبی را به فرد منتقل میکند. یکی از ویژگی های خمیر اسلایم این است که کودکان میتوانند بعد از هر بار استفاده آن را به حالت قبلی بازگردانند. طبق نظر روانشناسان خمیر اسلایم میتواند استرس افراد را تا حد زیادی کاهش دهد بنابراین به جز کودکان برای بزرگسالان نیز کاربرد دارد. این خمیر در رنگ ها و رایحه های مختلف وجود دارد و قابل تهیه است. ضمنا برای ساخت این خمیر از استانداردهای سلامت استفاده شده است تا برای کودکان یا بزرگسالان مضر نباشد.

آیا امکان پاک کردن اسلایم از روی مبل و فرش وجود دارد؟

پاسخ به این پرسش مثبت است. میتوان در بسیاری از موارد با روش های خانگی خمیر اسلایم را از روی مبل و فرش پاک کرد.

انواع اسلایم

انواع مختلفی از اسلایم وجود دارد که هر کدام خواص و چالش های منحصر به فرد خود را برای تمیز کردن دارند. در اینجا نگاهی دقیق‌تر به برخی از رایج‌ترین انواع اسلایم می اندازیم:

ژل اسلایم:

ژل اسلایم نوعی اسلایم است که بافتی ژل مانند دارد. برای پاک کردن اسلایم از روی مبل، فرش و موکت، با برداشتن ژل  تا حد ممکن با قاشق یا چاقوی بی رنگ که برای جلوگیری از واکنش شیمیایی آن استفاده میشود  شروع کنید. و این کار را مدام تا زمانی که لایه ها ژل اسلایم از روی فرش یا مبل نازک شد تکرار کنید.

اسلایم کرکی:

اسلایم فلافی نوعی اسلایم است که بافتی کرکی دارد و اغلب با کرم موبر درست می شود.

گلیتر اسلایم:

گلیتر اسلایم نوعی از اسلایم است که حاوی مواد براق بوده و تمیز کردن آن را سخت تر از سایر انواع اسلایم است. برای تمیز کردن اسلایم براق از روی مبل یا فرش و قالیچه، با برداشتن آن از یک جاروبرقی با اتصال شلنگ برای مکیدن ژل استفاده کنید.

ژل شفاف:

 ژل شفاف نوعی از اسلایم است که شفاف بوده و اغلب با چسب و بوراکس ساخته می شود.

 

بیشتر بخوانید: پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

پاک کردن اسلایم از روی مبل

چگونه اسلایم را از روی مبل و فرش پاک کنیم؟

حذف ژل اسلایم یا هر نوع ژل دیگر از روی فرش و یا مبل می تواند کار دشواری باشد، اما با وسایل مناسب  و تکنیک های خانگی می توان انواع ژل اسلایم را پاک کرد. برای پاک کردن اسلایم از روی مبل و فرش خود می توانید مراحل زیر را پیروی کنید.

  • با حذف هر چه بیشتر اسلایم شروع کنید. با استفاده از یک چاقوی صاف یا قاشق، اسلایم اضافی روی سطح را به آرامی جمع کنید و از بین ببرید. مراقب باشید که اسلایم  را بیشتر به الیاف فرش فشار ندهید.
  • سپس ترکیب  آب گرم و مقدار کمی مواد شوینده به طور مثال مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی را با هم مخلوط کنید. پارچه تمیزی را در محلول آغشته کنید و آب اضافی را از آن خارج کنید.
  • به آرامی لکه اسلایم را با پارچه مرطوب پاک کنید. از قسمت بیرونی لکه به سمت مرکز کار کنید تا از گسترش بیشتر لکه جلوگیری کنید.
  • این کار را ادامه دهید تا خمیر اسلایم از روی مبل یا فرش شود. اگر لکه همچنان باقی ماند، می توانید از یک مجموعه قالیشویی یا مبل شویی مخصوص پاک کردن لکه های رنگی کمک بگیرید.

پاک کردن اسلایم

بیشتر بخوانید: علت زرد شدن فرش بعد از شستشو

نکاتی مهم برای پاک کردن اسلایم از روی مبل و فرش

در این قسمت چند نکته مهم وجود دارد که باید آن ها را در نظر داشته باشید:

  • از آب داغ استفاده نکنید زیرا می تواند لکه را محکم کند و پاک کردن آن را دشوارتر کند و شمارو به دردسر بیندازد.
  • همیشه قبل از استفاده از مواد شوینده و محلول های پاک کننده، بر روی قسمت کوچکی از رش یا مبل خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که محلول فوق منجر به آسیب به رنگ و بافت فرش و مبل شما نمی شود.
  • هرگز لکه را فشار ندهید زیرا این کار می تواند به الیاف فرش آسیب برساند و لکه را بدتر کند.
  • با انجام این مراحل، باید بتوانید به طور موثر ژل اسلایم یا هر نوع ژل دیگر  را از فرش خود پاک کنید.
  • به یاد داشته باشید که به سرعت عمل کنید و از ترکیب کردن موارد گوناگون بدون مطالعه برای آسان تر کردن فرآیند تمیز کردن اجتناب کنید.

برطرف کردن لکه اسلایم از روی مبل و فرش

بعد از این که تا جای ممکن خمیر اسلایم را از روی مبل یا فرش پاک کردید ممکن است در برخی از موارد لکه هایی بر جای بماند. برای رفع این لکه ها یک قاشق چای‌خوری سرکه سفید (علت استفاده از سرکه سفید این است که رنگی نیست و خود باعث رنگ گرفتگی مبل یا فرش شما نمی شود.) را به محلول آب ولرم و شوینده ی مناسب  اضافه کنید تا امکان پاکسازی لکه فراهم شود.

پس از از بین رفتن لکه، محل را با آب تمیز بشویید و با یک حوله تمیز خشک کنید. قبل از راه رفتن روی فرش یا نشستن روی مبل اجازه دهید کاملا خشک شود.

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید، پیشگیری همیشه بهترین استراتژی است. کودکان خود را تشویق کنید تا با اسلایم روی سطحی مثل سینی یا در محلی که تمیز کردن آن آسان است بازی کنند. تا اگر به هر دلیلی اسلایم بر روی سطح مورد نظر چسبید، بتوانید راحت برای پاکسازی آن اقدام های لازم را انجام دهید با رعایت این نکات، می توانید به راحتی لکه های ژل اسلایم را از روی فرش خود پاک کنید. در صورت نیاز برای شستشوی مبلمان خود میتوانید از خدمات مبلشویی معتبر و یا قالیشویی معتبر استفاده کنید.

 

برچسب: پاک کردن خمیر اسلایم، چطور خمیر اسلایم را پاک کنیم، پاک کردن اسلایم خشک شده از روی مبل، نحوه پاک کردن اسلایم از روی مبل، پاک کردن اسلایم از روی ریشه فرش، روش پاک کردن اسلایم خشک شده از روی فرش، طریقه پاک کردن اسلایم از روی فرش