پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

تمیز کردن لکه شکلات از روی فرش

شکلات یکی از تنقلاتی است که با وجود کاری بالا طرفداران بسیاری دارد. یکی از طرفداران اصلی آن کودکان هستند. قطعا برای شما هم پیش آمده است که با لکه های شکلات روی فرش مواجه شوید. در ایم مقاله روشهای مختلف پاک کردن لکه شکلات از روی فرش توضیح داده شده است.

روشهای پاک کردن لکه شکلات

 • استفاده از مایع ظرفشویی و آب سرد

درصورتیکه متوجه شدید که شکلات بر روی فرش شما ریخته است ابتدا بقایای قابل جداسازی و برداشت را از روی فرش بردارید. سپس بوسیله یک دستمال نخی خیس و آغشته به مایع ظرفشویی باقیمانده لکه را پاک کنید. دستمال را به صورت دورانی بکشید و بعد از پاک کردن لکه محل را بوسیله یک دستمال نخی و مرطوب تمز کنید.

 • ترکیب سرکه سفید و آب

یکی دیگر از روشهای پاک کردن شکلات از روی فرش استفاده از سرکه و آب است. نسبت سرکه به آب در این محلول برابر ۱ به ۴ است. بعد از تهیه ترکیب سرکه و آب این محلول را روی لکه اسپری کنید و بوسیله پارچه نخی به شکل دورانی تمیز کنید.

 • استفاده از شوینده فرش

استفاده از شوینده های فرش یکی دیگر از راه های پاک کردن لکه شکلات از روی فرش است. برای این کار توجه داشته باشید که دستورالعمل نوشته شده روی شوینده را به دقت مطالعه کنید و قبل از استفاده بر روی لکه حتما باید محلول شوینده را بر روی قسمت کوچکی از فرش امتحان کنید.

 • استفاده از اتو برای برطرف کردن لکه

یکی دیگر از روشهای کاربردی برای پاک کردن لکه شکلات استفاده از اتو است. برای این کار ابتدا بقایای شکلات را پاک کرده و یک برگه بر روی لکه بگذارید. سپس اتوی گرم را بر روی لکه بگذارید تا شکلات به برگه بچسبد . توجه داشته باشید که اتو را روی کمترین درجه تنظیم کنید تا به الیاف فرش آسیبی وارد نشود.

 

بیشتر بخوانید: شستشوی مبل پارچه ای در منزل

 

پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

 • استفاده از یخ 

برای این کار یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و بر روی لکه شکلات قرار دهید. با این کار شکلات به جامد شده و راحت تر از فرش جدا خواهد شد. پس از جدا کردن کامل قطعات شکلات استفاده از ترکیب آب و مایع ظرفشویی میتواند برای پاک کردن نهایی لکه بکار گرفته شود.

 • استفاده از هیدروژن پراکسید 

برای استفاده از هیدروژن پراکسید ابتدا شکلات را بوسیله یک شی نوک تیز بردارید و سپس هیدروژن پراکسید را بر روی لکه اسپری کنید. کمی زمان دهید و سپس آن را به آرامی پاک کنید. اگر لکه پاک نشده بود میتوانید این کار را تکرار کنید.

نکاتی برای پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

 • مهمترین نکته برای پاک کردن لکه ها از روی فرش این است که سریع عمل کنید. هر چقدر که زمان کمتری از ایجاد انواع لکه بر روی فرش گذشته باشد آن لکه راحت تر و کامل تر پاک می شود. پاک کردن لکه هایی که مدت زمان طولاتی از ایجاد آنها گذشته است سخت تر است و در بسیاری از موارد به طور کامل پاک نمی شود.
 • توجه داشته باشید که لکه را به صورت دورانی پاک کنید و از کشیدن دستمال به چپ و راست خودداری کنید. این کار ممکن است باعث شود لکه بیشتر پخش شود.
 • در زمان پاک کردن لکه شکلات از روی فرش از فشار زیاد استفاده نکنید. در این صورت ممکن است شکلات به عمق بیشتری از فرش نفوذ کند که در این صورت پاک کردن آن کاری دشوار است.
 • ماندگاری لکه شکلات با توجه به وجود چربی در مواد تشکیل دهنده شکلات میتواند به الیاف فرش آسیب وارد کند.
 • توجه داشته باشید که برای جدا کردن بقایای شکلات از روی فرش از اجسام نوک تیز و برنده استفاده نکنید. استفاده از این اجسام میتواند منجر به آسیب به الیاف فرش شود.

 

بیشتر بخوانید: علت زرد شدن فرش بعد از شستشو چیست؟

 

پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

نتیجه گیری

لکه شکلات یکی از انواع لکه هایی است که امکان ایجاد آن بر روی فرش بسیار محتمل است. این لکه ها به راحتی و با رعایت چند نکته ساده قابل پاک شدن است. توجه داشته باشید که مهمترین نکته برای پاک کردن لکه شکلات زمان ایجاد آن است. هرچه مدت زمان کمتری از زمان ایجاد آن گذشته باشدراحت تر پاک می شود. درصورتیکه برای مدت زمان زیادی لکه شکلات روی فرش باقی بماند بهتر است از یک خدمات قالیشویی معتبر برای برطرف کردن لکه کمک بگیرید. مجموعه مبلشویی در کرج یکی از مراکز معتبر و باسابقه در زمینه شستشوی فرش، موکت و انواع مبلمان می باشد که در محدوده باغستان، حصارک، فردیس، اندیشه، مهرویلا و… خدمات خود را با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه ارائه می نماید. در صورتی که نیاز به یک قالیشویی معتبر برای برطرف کردن لکه های فرش خود هستید میتوانید با ما تماس بگیرید.

 

برچسب: پاک کردن لکه کاکائو، پاک کردن لکه شکلات، تمیز کردن شکلات آب شده از فرش، چگونه شکلات را از فرش پاک کنیم؟، تمیز کردن شکلات آب شده از فرش